Pagina Group AB
Gamla Brogatan 9
111 20 Stockholm
Tel: 08-23 20 99

PAGINA OPTIMAL FÖRLAGSBUTIKEN IT-ORDBOK LCHF.to
Snabbsök: SÖK
Paginas IT-ORDBOK
 
 10base-T
Skrivs oftast 10Base-T, kallas även för Twisted Pair Internet, en tillämpning av standarden IEEE 802.3 för Ethernet. I standarden används tvinnad parkabel (av typen STP eller UTP) med en högsta längd av 100 meter. Kablarna ansluts med kontakter av typen RJ-45. Normalt används ett stjärnnät.

I beteckningen syftar 10 på hastigheten 10 Mbit/s, base är förkortning för baseband signalling och T är beteckning på kabeltypen, TP-kabel kategori 3.

Normalhastigheten vid överföring i nätet var ursprungligen 10 Mbit/s, 100Base-T är numera mest vanligt och 1000Base-T överför data med 1 Gbit/s.

Bokstaven T innebär att tvinnad parkabel används. Varianterna 10Base-2 och 10Base-5 använder koaxialkabel och 10Base-2 kallas ibland för Thinnet, genom att den använder en klenare 50 ohms koaxialkabel än 10Base-5. Nät med koaxialkabel kallas därför ibland för Thicknet men koaxialkabelnät är idag mycket ovanliga.

Några andra suffix för kabeltyper är:
  • TX - här används TP-kabel av kategori 5 vilket ger längre förbindelseavstånd på upp till 100 m för varje nätverkssegment.
  • FL - den ursprungliga versionen av Ethernet över optisk fiber.
  • FX - multimodfiber, ger ett avstånd upp till 400 m vid halv duplex och upp till 2 km för full duplex.
  • SX - Enklare variant av FX med kortare våglängd (850 nm i stället för 1300 nm). Högst 300 m.

Närliggande ord: 1000base, 100base, FL, FX, SX, Thicknet, Thinnet, TX
PAGINA  

Sömnguiden - 28 dagar till bra sömn
Boken ger dig verktygen för ett gladare, friskare och mer utvilat liv under dina vakna timmar.
Läs mer)


Sticka dina bebiskläder – 32 söta modeller
Mössor, strumpor koftor, ponchos – här lär du dig sticka 32 olika kläder som passar de allra minsta.
Läs mer)


Stjärnor – Familjens guide till stjärnhimlen
Vem förundras inte av universum och dess oändlighet? Den här boken lär dig nya saker eller mer om det du redan kan om rymden och universum.
Läs mer)


Veganska bakverk
Ta en fika och gör en insats för din hälsa! 31 energigivande och hälsosamma veganska recept utan mjölk och vitt socker gör dig glad och pigg och motverkar plötsliga hungerattacker.
Läs mer)


Vegetariskt – 30 goda rätter på 7 min
Konsten att laga grönt supergott och supersnabbt! Laga balanserade vegetariska måltider – på bara 7 minuter!
Läs mer)

Redaktör Jerker Thorell

Jerker ThorellJerker Thorell är redaktör för Paginas IT-ordbok.
Har du förslag om IT-ord som saknas eller om du tycker att några ord är dåligt eller felaktigt förklarade så kan du sända ett meddelande direkt till Jerker från formuläret här

Om Jerker:
Jerker Thorell har givit ut IT & Datalexikon i ett flertal utgåvor sedan 1983.



Beställ Paginas It-Ordbok här!
Paginas IT-ORDBOK
Paginas IT-ordbok

En ordbok och en lärobok!


Läs mer)