Pagina Group AB
Gamla Brogatan 9
111 20 Stockholm
Tel: 08-23 20 99

PAGINA OPTIMAL FÖRLAGSBUTIKEN IT-ORDBOK LCHF.to
Snabbsök: SÖK
Paginas IT-ORDBOK
 
 10base-T
Skrivs oftast 10Base-T, kallas även för Twisted Pair Internet, en tillämpning av standarden IEEE 802.3 för Ethernet. I standarden används tvinnad parkabel (av typen STP eller UTP) med en högsta längd av 100 meter. Kablarna ansluts med kontakter av typen RJ-45. Normalt används ett stjärnnät.

I beteckningen syftar 10 på hastigheten 10 Mbit/s, base är förkortning för baseband signalling och T är beteckning på kabeltypen, TP-kabel kategori 3.

Normalhastigheten vid överföring i nätet var ursprungligen 10 Mbit/s, 100Base-T är numera mest vanligt och 1000Base-T överför data med 1 Gbit/s.

Bokstaven T innebär att tvinnad parkabel används. Varianterna 10Base-2 och 10Base-5 använder koaxialkabel och 10Base-2 kallas ibland för Thinnet, genom att den använder en klenare 50 ohms koaxialkabel än 10Base-5. Nät med koaxialkabel kallas därför ibland för Thicknet men koaxialkabelnät är idag mycket ovanliga.

Några andra suffix för kabeltyper är:
  • TX - här används TP-kabel av kategori 5 vilket ger längre förbindelseavstånd på upp till 100 m för varje nätverkssegment.
  • FL - den ursprungliga versionen av Ethernet över optisk fiber.
  • FX - multimodfiber, ger ett avstånd upp till 400 m vid halv duplex och upp till 2 km för full duplex.
  • SX - Enklare variant av FX med kortare våglängd (850 nm i stället för 1300 nm). Högst 300 m.

Närliggande ord: 1000base, 100base, FL, FX, SX, Thicknet, Thinnet, TX
PAGINA  

Cool kodning
50 fantastiska fakta för barn i alla åldrar
Läs mer)


Djurens fantastiska värld - en äventyrsresa runt jorden
Här får du bekanta dig med många märkliga, ovanliga och fascinerande djur.
Läs mer)


Coco Chanel – Små människor STORA DRÖMMAR
I denna nya barnserie får man följa vägen från små flickors drömmar till att bli berömda personer inom områden som design, konst och forskning.
Läs mer)


Cool matte – 50 räkneäventyr för barn i alla åldrar
Cool matte är fullspäckad av femtio äventyrliga sätt att förbättra dina mattekunskaper.
Läs mer)


Superenkelt - Hamburgare
70 recept på snabblagade favoriter
Läs mer)

Redaktör Jerker Thorell

Jerker ThorellJerker Thorell är redaktör för Paginas IT-ordbok.
Har du förslag om IT-ord som saknas eller om du tycker att några ord är dåligt eller felaktigt förklarade så kan du sända ett meddelande direkt till Jerker från formuläret här

Om Jerker:
Jerker Thorell har givit ut IT & Datalexikon i ett flertal utgåvor sedan 1983.



Beställ Paginas It-Ordbok här!
Paginas IT-ORDBOK
Paginas IT-ordbok

En ordbok och en lärobok!


Läs mer)